Skip to content

Higiena doju

Higiena doju krów

Higiena doju krów jest podstawą uzyskania wysokiej jakości mleka, w związku z czym producenci mleka powinni starać się o umiejętności i kwalifikacje swoich pracowników, a także o to by nie dokonywali wszelkiego rodzaju uchybień higienicznych. Te bowiem mogą doprowadzić do powstawania w mleku ogromnej ilości bakterii, czego konsekwencją mogą być choroby krowich wymion, a także schorzenia ludzi spożywających produkt.

W praktyce, aby poprawić higienę udoju krów należy przede wszystkim przeprowadzać poprawny dój i dbać o wymiona. W tym zakresie pomocą służą produkty firmy Kersia.

Marki grupy Kersia

Misją firmy Kersia jest zagwarantowanie wysokiej higieny mleka, a także dobrostanu zwierząt. Kersia jest grupą, w której skład wchodzą uznane marki takie jak Hypred, Anti-Germ, Medentech, LCB Food Safety oraz G3. Jest w stu procentach skupiona na rozwiązaniach oraz usługach dla bezpiecznej żywności i jej przetwarzania. To nowoczesne podejście do przemysłu mleczarskiego, zapewniające wysoką jakość oraz dbałość o zdrowie.

Higiena przedudojowa

Działania przed dojem krów rozpoczynają się już w miejscu ich bytowania – koniecznie musi ono być czyste i suche. Koniecznie należy czyścić strzyki oraz dolną powierzchnię wymienia, jak również zdajać pierwsze strugi mleka na tzw. przedzdajacz.

Następnie należy dokonać oceny stanu wymienia, pod względem wszelkiego rodzaju procesów zapalnych. Zaleca się również wykonania przedudojowej dezynfekcji strzyków, najlepiej poprzez zanurzenie w bezpiecznym oraz skutecznym preparacie przez czas nie dłuższy niż pół minuty.

higiena-przedudojowa-kersia
higiena-poudujowa-kersia

Higiena poudojowa

Na zakończenie udoju należy właściwie zdjąć kubki udojowe, co może przeciwdziałać postudojowi oraz zapobiec wszelkim możliwym zakażeniom wymion. Bardzo wskazane jest również wykonanie dezynfekcji poudojowej strzyków, poprzez zastosowanie odpowiedniego preparatu. Wpłynie to na zmniejszenie liczby stanów zapalnych.

Warunkiem utrzymania odpowiedniej higieny po udoju jest doprowadzenie krów do stanowisk udojowych, które powinny być czyste, zadbane i odpowiednio spłukane wodą.

Nie wiesz, jakie preparaty do higieny udoju będą odpowiednie?
Zadzwoń, a pomożemy Ci w wyborze!