Skip to content

System zarządzania stadem
i wykrywania rui

System zarządzania stadem

Zarządzanie dużym stadem krów może przysporzyć hodowcy nie lada problemów. Musi on bowiem na bieżąco monitorować stan zdrowia każdej sztuki bydła, zapobiegać czyhającym chorobom i możliwie jak najwcześniej leczyć chore zwierzęta, a także optymalnie wykorzystywać moment krycia. Bardzo przydatną pomocą w tych zadaniach stał się nowatorski system zarządzania stadem AfiFarm marki Afimilk, który jest prawą ręką każdego hodowcy i wspomaga jego codzienny tryb pracy.

Czym jest Afifarm?

System zarządzania stadem Afifarm to oprogramowanie marki Afimilk, czołowego producenta rozwiązań dla branży hodowlanej, który doskonale sprawdzi się w kontroli zdrowia krów, jak również jako skuteczny system wykrywania rui. Umożliwia on gromadzenie dokładnych informacji o każdej z krów. Dzięki temu możemy wcześnie wykrywać ewentualne choroby, planować krycie, śledzić aktywność ruchową zwierząt czy poznać dokładny skład mleka.

W jaki sposób działa system?

W tym miejscu warto wyjaśnić, w jaki sposób działa cały system. Jego funkcjonowanie opiera się o urządzenia takie jak pedometry. czy respondery karkowe, które zostały zaprojektowane specjalnie z myślą o kontroli zdrowia krów wysokowydajnych. Pedometry to czujniki ruchu, które montowane są za pomocą specjalnej opaski na nogach krów.

Pedometr przede wszystkim rejestruje sposób, w jaki krowa się porusza – ile czasu leży, a jak długo stoi i porusza się. Na podstawie tych informacji możliwe jest ustalenie, czy codzienna rutyna danej krowy nie została zakłócona, co mogłoby sugerować stan chorobowy, bądź bliskość porodu, czy rui.

Nieco inaczej działają respondery mocowane na karku. Pozwalają one na identyfikację każdej krowy w systemie i dzięki rejestracji ruchów szyi zwierzęcia (obwąchiwanie, kładzenie łba) dostarczają wyczerpujące informacje na temat rui. To sprawia, że hodowca może szybko uzyskać kompleksowe informacje na temat stanu zdrowia wszystkich zwierząt.

Korzyści ze stosowania AfiFarm

Stosowanie systemu zarządzania stadem marki Afimilk oznacza bardzo konkretne korzyści dla każdej hodowli. Przede wszystkim pozwala ograniczyć czas spędzony w oborze, jednocześnie dostarczając bardzo szczegółowych, pewnych informacji, które trudno byłoby uzyskać bazując wyłącznie na własnej obserwacji.

To pozwala na podjęcie skutecznego leczenia i zadbanie o dobrostan zwierząt. Informacje dostarczane przez system pozwalają na podjęcie decyzji o najlepszym czasie do inseminacji, co wpływa na efektywność rozrodu. Co ważne, powiadomienia o zwierzętach można uzyskiwać natychmiast, na przykład bezpośrednio na telefon.

Jesteś zainteresowany systemem zarządzania stadem?
Zadzwoń, a dokładniej przedstawimy Ci nasze rozwiązania!