Skip to content

Wyposażenie budynków inwentarskich

Materace wodne dla bydła

Materace wodne dla bydła marki Spinder to doskonała alternatywa dla standardowych materacy legowiskowych, które oferują zwierzętom jeszcze więcej komfortu. Materace napełnia się wodą jednorazowo. To sprawia, że mogą one być wykorzystywane także w kolejnych latach i nie tracą swoich właściwości jak ma to miejsce w przypadku zwykłych materacy, które szybko się zużywają. Płynne wypełnienie materaca sprawia, że idealnie dopasowuje się on do kształtów ciała zwierzęcia.

W przypadku wykorzystania zwykłych materacy wielogodzinny nacisk może prowadzić do blokowania dopływu krwi w nogach i obrzęków. Dzięki stałemu utrzymaniu ciśnienia zapobiegają wystąpieniu takich problemów. Wypukły kształt ułatwia zachowanie higieny w przypadku wystąpienia ewentualnych wysięków fizjologicznych.

Materace Meadov Next

Warto zwrócić także uwagę na materace Meadov Next. Zostały one zaprojektowane specjalnie z myślą o potrzebach krów wysokowydajnych, które większą część dnia spędzają na przeżuwaniu pożywienia i potrzebują do tego odpowiedniego, suchego i miękkiego miejsca. Materace Meadov Next firmy Spinder umożliwiają zwierzętom przyjęcie wygodnej pozycji, zapewniają im komfort i chronią przed kontuzjami. 

Doskonale sprawdzą się zarówno w przypadku bydła mlecznego, jak i młodszych osobników. Materac nie przepuszcza cieczy, co sprzyja zachowaniu higieny, jest antypoślizgowy, dzięki czemu krowy mogą wygodnie siadać i kłaść się. Tylna krawędź materaca, która szczególnie narażona jest na niszczenie, została dodatkowo wzmocniona przy pomocy specjalnej gumy.

Wygrodzenia boksów

Wysokowydajne krowy spędzają zazwyczaj około 12-15 godzin dziennie w legowisku. Z tego powodu niezwykle ważne są odpowiednie wygrodzenia boksów, które zapewniają maksymalny komfort zwierzętom i ułatwiają organizację pracy hodowcy. 

Oferowane wygrodzenia boksów składają się ze specjalnie wyprofilowanej rury karkowej. Ułatwia ona wstawanie i kładzenie się oraz służy zapewnieniu bezpieczeństwa – zapobiega wydostaniu się krowy z legowiska. To sprawia, że krowy przebywają bezpiecznie na swoich miejscach, w wyprostowanej pozycji. Wygrodzenia cechują się solidną konstrukcją oraz prostym i szybkim sposobem montażu. Mogą być stosowane w połączeniu z każdego rodzaju legowiskami – na przykład materacami, czy ze słomy i wapna.

Chcesz dowiedzieć się więcej o oferowanym wyposażeniu?
Zadzwoń, a opowiemy Ci o nich więcej!

Stoły paszowe Highline

Stoły paszowe Highline marki Spinder umożliwiają optymalne zarządzanie stadem w oborach wolnostanowiskowych. Wykorzystują one bezpieczne kabiny samozatrzaskowe, które umożliwiają zwierzętom swobodny dostęp do pasz 24h na dobę.

Co ważne, system ten umożliwia również znaczące ograniczenie liczby osób potrzebnych do obsługi stada. Drabinkę można zamknąć jedną ręką. Wykorzystanie tego systemu umożliwia łatwiejsze badanie zwierząt, wykonywanie inseminacji czy sprawdzanie cielności. Wszystkie zwierzęta mogą zostać łatwo zblokowane, ale również istnieje również możliwość zamykania jedynie pojedynczych zwierząt, podczas gdy pozostałe będą mogły nadal korzystać swobodnie ze stołu paszowego.

Stoły paszowe Baseline

To podstawowy model drabiny paszowej Spinder, który został zaprojektowany tak, by w prosty i efektywny sposób zarządzać stadem. Wykorzystuje on drabinki samozatrzaskowe, które posiadają wbudowany mechanizm blokujący w górnym profilu. Drabinki te dostępne są w różnych rozmiarach i rozstawach, dzięki czemu można dopasować je do potrzeb osobników w różnym wieku i w różnych fazach rozwoju. To sprawia, że także cielaki i jałówki będą od początku przyzwyczajać się do korzystania ze stołu paszowego.

Drabinki obsługiwane są przy pomocy przycisków uwalniających wykonanych z tworzywa sztucznego. W tej wersji nie ma możliwości zamykania i uwalniania jedynie pojedynczych zwierząt, którą oferuje wersja Highline. Stół paszowy to bez wątpienia jeden z najważniejszych elementów każdej obory. Musi być on odpowiednio skonstruowany, tak by umożliwiać podawanie pasz w sposób wygodny i niezakłócony, pozostawiający optymalną swobodę ruchu krowom.

Stoły paszowe w kształcie palisady

Ciekawą propozycją jest wykorzystanie stołu paszowego w kształcie palisady. To rozwiązanie, które ma bardzo wiele zalet przede wszystkim z punktu widzenia swobody ruchu zwierząt. Krowy mają zapewnioną dużą przestrzeń. Mogą uzyskać dostęp do pożywienia w bardzo prosty sposób, wykonując jedynie ruch do przodu.

W tym systemie otwór jest duży, a rurki nie naciskają na szyję zwierząt. Stoły paszowe w kształcie palisady dostępne są w wariantach przeznaczonych dla krów w różnym wieku i o różnych wymiarach, w tym dla cieląt i jałówek. To zwiększa bezpieczeństwo hodowli i ułatwia organizację pracy hodowcy. Wszystkie stoły paszowe firmy Spinder wykonane z odpornych na zniszczenia materiałów, które są bardzo funkcjonalne dla hodowcy i umożliwiają dbanie o dobrostan zwierząt.

Nie wiesz, co u Ciebie sprawdzi się najlepiej?
Zadzwoń, a pomożemy Ci w wyborze!

Poidła wannowe

Aby zachować dobre zdrowie i kondycję, krowa każdego dnia musi pić odpowiednie ilości świeżej i czystej wody. Średnie spożycie wody przez krowę w przeciągu dnia to około 120 litrów. Mleko składa się w zdecydowanej większości z wody, dlatego również w trosce o jego jakość należy dbać o to, by krowa miała zapewnione odpowiednie ilości płynów w przeciągu dnia.

Krowy, jako zwierzęta stadne, lubią spędzać czas razem i wykonywać poszczególne czynności wspólnie, nawzajem naśladując swoje zachowanie. Z tego powodu bardzo wygodnym rozwiązaniem również z punktu widzenia hodowcy będą poidła wannowe, z których wiele zwierząt może czerpać wodę jednocześnie. To rozwiązanie, które pozwala na to, by podawać zwierzętom duże ilości wody szybko i sprawnie.

Rodzaje poideł wannowych

Poidła wannowe firmy Spinder dostępne są w trzech wariantach różniących się pojemnością:

  • 150 litrów – dla piętnastu sztuk bydła,
  • 200 litrów – dla dwudziestu sztuk bydła,
  • 300 litrów – dla trzydziestu sztuk bydła.

Posiadają duży wylot o szerokości 85 mm, który zapewnia szybkie podawanie wody, a także płaskie dno i ściany uformowane w kształt lejka. Czyszczenie poidła jest bardzo proste i wygodne. W tym celu należy usunąć ogranicznik, a brud spadnie do otworu na gnojownicę. Poidła wannowe firmy Spinder sprawdzą się do montażu zarówno przy instalacjach wysoko- jak i niskociśnieniowych.

Poidła pojedyncze

Alternatywą dla poideł wannowych mogą być indywidualne poidła. W ofercie mamy poidła pojedyncze i podwójne wykonane z wysokiej jakości stali nierdzewnej, która sprawia, że poidła są bardzo wytrzymałe. Warto zwrócić uwagę na poidło „Duo”, które umożliwia wygodne podawanie wody dwóm krowom jednocześnie. Jest ono montowane równolegle do ściany, dlatego też nie zajmuje dużo miejsca, a inne zwierzęta wokół mogą swobodnie się przemieszczać. Zaletą tego modelu jest również szybki dopływ wody w tempie 30 litrów na minutę.

Innym rozwiązaniem są indywidualne poidła pojedyncze, które przeznaczone są dla jednego zwierzęcia. Zwierzę może czerpać z niego świeżą wodę w sposób wygodny i niezakłócony. Poidła pojedyncze doskonale sprawdzają się również w izolatkach, na słupach czy na stole paszowym. Poidła te przeznaczone są do instalacji wysokociśnieniowych.